Aparaty ortodontyczne

INVISALIGN® – LECZENIE NAKŁADKAMI

aparat ortodontyczy typu Invisalign

Nakładki Invisalign® to doskonała alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Wykonane są z przezroczystego materiału SmartTrack, więc praktycznie ich nie widać. Dodatkowo można je w dowolnym momencie zdjąć, np. na czas posiłku czy przed ważnym spotkaniem. Aby leczenie było skuteczne, aparat należy nosić 22 godz. na dobę. Nakładki Invisalign® nie stwarzają ograniczeń – bez obaw można w nich spać czy uprawiać sport, a leczenie trwa krócej niż w przypadku tradycyjnego aparatu.

APARATY RUCHOME

aparat ortodontyczy typu Crozata

Aparat Crozata

Jest aparatem ruchomym zbudowanym z łączonych lutem stalowych drutów. Służy do rozbudowy łuków zębowych do przodu, do tyłu i na boki...

Maska twarzowa

To aparat zewnątrzustny. Wykorzystywana jest do pobudzania rozwoju szczęki. Stosuje się ją w przypadku pacjentów z niedorozwojem szczęki, szczególnie u dzieci w wieku rozwojowym. Stymuluje ona doprzedni rozwój szczęki. Maska nie jest uciążliwa w trakcie użytkowania. To niezwykle skuteczny aparat ortodontyczny pomagający unikać w późniejszym wieku zabiegów chirurgicznych przy zachowaniu odpowiedniego leczenia. Pacjent szybko się przyzwyczaja do jej noszenia. Zaleca się noszenie maski twarzowej przez 2 godz. dziennie i w nocy.

aparat ortodontyczy typu Płytka shwartza

Płytka Schwartza

Używa się jej najczęściej w celu rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych poprzez stymulację przyrostu kości na szerokość...

APARATY GRUBOŁUKOWE

W leczeniu ortodontycznym wyróżniamy aparaty grubołukowe. Nazwa wiąże się z wykonaniem z drutów o przekroju okrągłym o średnicy od 0,8 mm. Mocuje się je do pierścieni na zębach trzonowych.

Dystoslider/mezjoslider

Aparat podniebienny slider wykorzystuje zakotwienie szkieletowe w postaci miniimplantów umiejscowionych wzdłuż lub w poprzek szwu podniebiennego do dystalizacji lub mezjalizacji pierwszych górnych trzonowców. Jest wykonywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Może służyć do korekty klasy Angle’a, odtwarzania miejsca dla zębów lub zamykania luk w łuku górnym.

aparat ortodontyczy typu Bi-Helix

Bi-Helix

To aparat skonstruowany z grubego łuku; składa się z korpusu i ramion bocznych. Służy do poszerzania górnego łuku zębowego.

aparat ortodontyczy typu Przerzut podniebienny (TPA)

Przerzut podniebienny (TPA)

Jest to grubołukowy łuk podniebienny. Przebiega zgodnie z wypukłością podniebienia...

Lip bumper

Aparat stosowany w żuchwie. Wykonany jest z okrągłego drutu zabezpieczonego gumowym wężykiem. Montuje się go do pierścieni znajdujących się na zębach trzonowych. Biegnie wzdłuż łuku zębowego w przedsionku jamy ustnej. Użytkowany jest w celu likwidacji stłoczeń, a w połączeniu z innymi aparatami pozwala kontrolować zakotwienie, korygować rotacje oraz prostować zęby trzonowe.

aparat ortodontyczy typu RME

RME

Celem tego aparatu jest rozsuwanie szwu podniebiennego. Stosuje się go w leczeniu dużych zwężeń szczęki...

APARATY CIENKOŁUKOWE

Są zakładane na zęby stałe na cały okres leczenia, bez możliwości wyjmowania z jamy ustnej. Składają się z zamków metalowych lub porcelanowych przyklejanych do powierzchni wargowych albo językowych zębów oraz rurek lub pierścieni umieszczanych na zębach trzonowych. Do nich mocuje się łuki ze specjalnego drutu – zarówno od strony wargowej, jak i podniebiennej. Czas leczenia stałym aparatem cienkołukowym zależy od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta. Zwykle wynosi 2–3 lat.

Po zakończonym leczeniu aktywnym aparatem konieczne jest leczenie utrzymujące jego efekty. Stosuje się wówczas aparaty wyjmowane i retainery stałe – przyklejane trwale do zębów.

APARATY DODATKOWE

Aparat Carriere Motion

To aparat do korekcji wad klasy II, czyli dysproporcji rozmiaru górnej i dolnej szczęki, potocznie zwanej wystającymi zębami. Dzięki jego zastosowaniu można w szybki i skuteczny sposób wyleczyć tę wadę zgryzu. Aparat ten wykorzystuje najnowsze osiągnięcia zaawansowanej technologii ortodontycznej, przez co gwarantuje sprawne i efektywne przeprowadzenie pierwszej fazy leczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej estetyki w trakcie leczenia ortodontycznego. Dodatkowo dzięki skokowemu przyspieszeniu terapii ortodontycznej w początkowych fazach znacząco skraca całkowity czas leczenia aparatem ortodontycznym. Typowy czas leczenia przy użyciu aparatu ortodontycznego Carriere Motion wynosi 3–5 miesięcy.
Po uzyskaniu pożądanego przemieszczenia zębów system Carriere Motion jest ściągany, a zakłada się aparat ortodontyczny lub szyny typu Clear Aligner® w celu dokończenia leczenia.

Aparat Herbsta

Jest aparatem stałym o działaniu czynnościowym, służy do leczenia dolnych wad zgryzu. Jego konstrukcja jest porównywalna do sztucznego stawu między szczęką a żuchwą. Do ortodontycznych pierścieni i zamków na zębach zamontowane są teleskopy, których celem jest ustawienie zębów siecznych w pozycji tête-à-tête. W pierwszych dniach po założeniu aparatu żucie jest utrudnione ze względu na brak kontaktu zębów trzonowych. Aparat nosi się przez ok. 9 miesięcy i wspomaga leczenie w zakresie stymulacji wzrostu żuchwy, przesuwania zębów w szczęce i żuchwie, wychylenia zębów siecznych oraz przyśpiesza wyrzynanie.

Miniimplanty ortodontyczne

Stosuje się je, aby przeciwdziałać niepożądanym układom sił wytwarzanych w czasie przesuwania zębów. Jest to śruba niewielkich rozmiarów, którą można umieścić w różnych miejscach szczęki i żuchwy. Jej zaletą jest zarówno łatwe wprowadzenie, jak i usunięcie bez pozostawienia ubytku w tkance kostnej.

APARATY RETENCYJNE

Jest urządzeniem służącym do utrwalenia efektów działania aparatu ortodontycznego, za pomocą którego korygowane było położenie zębów w jamie ustnej, w tym m.in. wady zgryzu. Leczenie ortodontyczne przy użyciu tradycyjnego aparatu stałego trwa zazwyczaj 1,5–2,5 roku, ale nawet po tym czasie przebudowa uzębienia i otaczających go tkanek nie jest zakończona. Proces ten wymaga utrwalenia, tym bardziej że po zdjęciu aparatu część zębów może wykazywać tendencję do powrotu na zajmowane wcześniej pozycje, niwecząc efekt wielomiesięcznych starań. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, na skutek wyżynania się nowych zębów. Istotną rolę odgrywają też siły związane z działaniem mięśni warg, policzków i języka. Dlatego właśnie ortodonta często proponuje pacjentowi kontynuację terapii i wykonanie aparatu retencyjnego, który ma ustabilizować osiągnięty efekt.

Retainer

Jest to metalowa plecionka przyklejana po wewnętrznej stronie na przednie zęby, od kła do kła, w celu utrzymania stabilnej pozycji tych zębów po zakończonym aktywnym leczeniu ortodontycznym. Przyklejana jest zarówno na zęby dolne, jak i górne.

aparat ortodontyczy typu Płytka retencyjna

Płytka/Szyna retencyjna

Płytka retencyjna ma na celu utrzymać pozycję zębów po leczeniu ortodontycznym...

Aparat Crozata

aparat ortodontyczy typu Crozata

Jest aparatem ruchomym zbudowanym z łączonych lutem stalowych drutów. Służy do rozbudowy łuków zębowych do przodu, do tyłu i na boki. Aparat składa się z łuku podniebiennego, ramion językowych przylegających od strony wewnętrznej do zębów przedtrzonowych oraz dwóch klamer obejmujących pierwsze zęby stałe. Od strony podniebiennej na powierzchnię żucia zachodzi pazur z drutu zapobiegający uciskowi aparatu na przyzębie. Możliwe są różne modyfikacje i elementy dodatkowe, które zwiększają funkcjonalność leczenia wad zgryzu.

Płytka shwartza

aparat ortodontyczy typu Płytka shwartza

Zbudowana jest z akrylowej płyty, klamer, śrub, łuków wargowych, sprężynek i czasami dodatkowych elementów. Używa się jej najczęściej w celu rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych poprzez stymulację przyrostu kości na szerokość. Znalazła szczególne zastosowanie w przypadku uzębienia mieszanego. Należy ją nosić w nocy oraz możliwie jak najdłużej w ciągu doby. Podczas użytkowania, zwłaszcza w okresie początkowym, mogą wystąpić nieznaczne kłopoty z wymową czy żuciem, stąd zaleca się ćwiczenia, np. głośne, przesadnie wyraźne czytanie. Po kilku dniach pacjenci przyzwyczajają się do nowego sprzętu i nie czują już dyskomfortu w jego użytkowaniu.

Przerzut podniebienny (TPA)

aparat ortodontyczy typu Płytka shwartza

Jest to grubołukowy łuk podniebienny. Przebiega zgodnie z wypukłością podniebienia, łącząc obustronnie pierwsze lub drugie zęby trzonowe. W linii pośrodkowej znajduję się wygięcie w kształcie litery U, otwarte do tyłu. Stosowany jest do zwiększenia stabilizacji zębów trzonowych, poszerzenia lub zwężenia łuku na ich wysokości oraz ewentualnej rotacji zęba trzonowego.

RME

aparat ortodontyczy typu RME

Celem tego aparatu jest rozsuwanie szwu podniebiennego. Stosuje się go w leczeniu dużych zwężeń szczęki. Jest zbudowany z akrylowej części nazębnej nałożonej na zęby trzonowe, dwóch metalowych ramion oraz śruby podniebiennej umieszczonej na środku szczęki, która za pomocą rozkręcania powoduje poszerzenie.
Osobną odmianą aparatu RME o tym samym działaniu, a bez konieczności naklejania akrylu na zęby jest RME według Rosa. Składa się on z pierścieni zacementowanych na trzonowcach i specjalnych łapek opierających się na kłach.
Jest to typ aparatu przeznaczony dla najmłodszych pacjentów.

PŁYTKA/SZYNA RETENCYJNA

aparat ortodontyczy typu Płytka retencyjna

Płytka retencyjna ma na celu utrzymać pozycję zębów po leczeniu ortodontycznym. Składa się z akrylowej części podniebiennej, metalowych klamer i łuku wargowego.
Szyna retencyjna ma takie samo zadanie jak płytka, jednak inną formę. Jest to przezroczysta nakładka na zęby wykonana z plastiku, praktycznie niewidoczna podczas noszenia.
Po ściągnięciu aparatu stałego lekarz zaleca częstotliwość noszenia retencji i terminy wizyt kontrolnych.