Przebieg leczenia ortodontycznego

1 Konsultacja wstępna oraz diagnostyka

Pierwsza wizyta u ortodonty ma na celu poznanie problemów z uzębieniem u pacjenta oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do dalszego leczenia. Ortodonta oceni, jaki zakres działań należy podjąć, oraz skieruje na dalsze badania. Aby podjąć leczenie ortodontyczne, należy mieć zdrowe wszystkie zęby oraz usunąć z nich kamień i osad. Jeśli pacjent posiada próchnicę, musi w pierwszej kolejności wyleczyć zęby i przygotować je do kolejnych zabiegów.

Aby ortodonta mógł przedstawić szczegółowy plan leczenia ortodontycznego, musi posiadać dokładne pomiary zarówno zębów, jak i całej czaszki. W tym celu wykonujemy zdjęcie pantomograficzne, na którym widać wszystkie zęby (również te niewidoczne w jamie ustnej), oraz zdjęcie cefalometryczne obrazujące profil twarzy i czaszki w skali 1:1.

Ostatnim etapem przygotowań jest zrobienie wycisków, czyli gipsowych modeli zębów, i fotografii twarzy.

2 Omówienie planu leczenia

Na podstawie przeprowadzonej diagnostyki ortodonta przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Wtedy następuje druga wizyta, na której ortodonta określi, jakie rodzaje aparatu będą niezbędne w leczeniu zgryzu, określi koszty finansowe związane z leczeniem oraz wstępnie oszacuje, ile potrwa leczenie.

3 Montaż aparatu

Założenie aparatu stałego trwa ok. 2 godz. Ortodonta nakleja pojedynczo zamki na każdy ząb, pomiędzy które wkłada cienki drucik. W większości przypadków pacjenci muszą nosić aparat na obu łukach zębowych, a także ewentualne aparaty dodatkowe.

4 Kontrola aparatu

Po założeniu aparatu pacjent musi się pojawić na wizycie kontrolnej średnio co 4–6 tygodni, w zależności od zaleceń lekarza. Lekarz wymienia wówczas niektóre części aparatu oraz kontroluje postępy leczenia ortodontycznego. W razie potrzeby zakładane są sprężyny, łańcuszki, gumki i wyciągi, które ukierunkowują działanie sił oddziaływających na zęby.

5 Demontaż aparatu

Kiedy ortodonta i pacjent stwierdzą, że leczenie ortodontyczne dobiegło końca, przychodzi pora na zdjęcie aparatu. Jest to zabieg bezbolesny i krótki – trwa ok. 2 godz. Po usunięciu zamków lekarz usuwa resztki kleju, nakleja aparaty retencyjne oraz robi wyciski pod płytki lub szyny utrzymujące zęby w uzyskanej pozycji. Na koniec wykonywane są modele 3D i ponowne zdjęcia rentgenowskie.

Po wyjściu z gabinetu pacjent może się cieszyć pięknymi, prostymi zębami.

6 Retencja – utrwalenie efektów

Efekty, które można uzyskać poprzez noszenie aparatu, bywają spektakularne, jednak nie są od razu trwałe. Aby uniknąć przesuwania się zębów na dawne miejsce, pacjent ma zakładany retainer, czyli cienki drucik przyklejany z tyłu zębów przednich, a także szynę retencyjną.